In het algemeen kun je er vanuit gaan dat de kosten die de ontvanger van de partneralimentatie moet maken om partneralimentatie te verkijgen, aftrekbaar zijn voor de belasting. Deze aftrekpost is door de overheid bewust gekoppeld aan de ontvanger van de partneralimentatie en niet aan de betaler. De betaler van partneralimentatie mag namelijk zijn betaalde alimentatie aftrekken van de inkomstenbelasting.
WELKE ALIMENTATIE KOSTEN ZIJN AFTREKBAAR?
Betaal je partneralimentatie? Dan mag je deze kosten aftrekken voor de inkomstenbelasting. Deze partneralimentatie moet wel vastliggen in het echtscheidingsconvenant (een document waarin alle gemaakte `scheidings`afspraken staan). De kosten die de alimentatie-ontvanger maakt om de parteralimentatie te verkrijgen (denk aan proceskosten en juridische hulp van advocaat of mediator die je hiervoor hebt ingeschakeld alsmede incassokosten) zijn ook aftrekbaar. Het gaat hier niet om de partneralimentatie zelf, maar juist om de kosten die de alimentatiegerechtigde moet maken om alimentatie te ontvangen. Het is daarom belangrijk dat je advocaat of mediator duidelijk in diens factuur aangeeft welke tijd hij of zij ergens aan besteed heeft.
WELKE KOSTEN ZIJN NIET AFTREKBAAR?
Ben je ontvanger van partneralimentatie? Dan wordt deze partneralimentatie als inkomen gezien en zul je hierover inkomstenbelasting en ZVW premie dienen te betalen. Dit geldt enkel voor partneralimentatie en niet voor kinderalimentatie. Hierover hoeft geen belasting betaald te worden. Zoals eerder ook is aangemerkt is de partneralimentatie voor de betaler wel aftrekbaar. Hier gaat het duidelijk om de betaalde alimentatie en niet om de gemaakte kosten van die verbonden zijn aan de partneralimentatie of herziening. Kinderalimentatie wordt niet als inkomen gezien en hoeft niet opgegeven te worden aan de belastingdienst. Tot 2015 was er nog een aftrekpost voor de betaler van kinderalimentatie, maar dit is afgeschaft.
Heeft u hierover nog vragen of opmerkingen? BreAss Dongen staat u graag te woord.
Ons werkgebied bestaat voornamelijk in Noord-Brabant uit Dongen, Oosterhout, Oosteind, Gilze Rijen, Tilburg (Reeshof), Sprang-Capelle, Waspik, `s Gravenmoer, Kaatsheuvel, De Moer, Waalwijk (landgoed Driessen), maar ook van buiten deze regio bent u bij ons van harte welkom!
BreAss is op geen enkele wijze verantwoordelijk voor schade die ontstaat als gevolg van onjuistheden in deze tekst.
kernwoorden: ex-partner / alimentatie betalen en belasting/ aftrek partneralimentatie/ echtscheiding/ Noord-Brabant / Dongen / Oosterhout / Oosteind / Gilze Rijen / Tilburg (Reeshof) / Sprang-Capelle / Waspik / `s Gravenmoer / Kaatsheuvel / De Moer / Waalwijk (landgoed Driessen)